Psychoterapia indywidualna:
W Gabinecie Psychoterapii w Poznaniu prowadzę m.in. psychoterapię indywidualną z osobami dorosłymi. Z powodu tego, że psychoterapia psychodynamiczna nastawiona jest – oprócz redukcji objawów – przede wszystkim na zmianę na poziomie przyczyn trudności pacjenta ma ona charakter długoterminowy. Psychoterapia rozpoczyna się od trzech sesji konsultacyjno-diagnostycznych mających na celu poznanie pacjenta, postawienie diagnozy oraz uzgodnienie wraz z nim realistycznych celów terapeutycznych. Po zakończeniu etapu diagnostycznego zawierany jest z pacjentem kontrakt terapeutyczny określający ramy terapii, czyli tzw. „setting”. Zawarcie kontraktu jest równoznaczne z rozpoczęciem psychoterapii.
Sesje odbywają się najczęściej dwa razy w tygodniu. Czas trwania sesji to 50 minut. Psychoterapia psychodynamiczna jest terapią prowadzoną „twarzą w twarz”, w pozycji siedzącej. Nie stosuje się kozetki. W terapii psychodynamicznej nie stosuje się również hipnozy, pracy z ciałem, zadań domowych czy technik poznawczo-behawioralnych.
Psychoterapia w nurcie psychodynamicznym opiera się przede wszystkim na dialogu terapeutycznym prowadzonym pomiędzy pacjentem, a terapeutą. Analizuje się i nadaje rozumienie tzw. „relacji przeniesieniowej”, czyli sposobu w jaki pacjent buduje relację ze swoim terapeutą. Ważnym elementem psychoterapii psychodynamicznej jest zasada „wolnych skojarzeń”, czyli swobodne i otwarte dzielenie się na bieżąco przez pacjenta swoimi myślami, wyobrażeniami, emocjami pojawiającymi się w trakcie sesji. Analizie poddaje się także marzenia senne.
Co leczy psychoterapia psychodynamiczna?
- zaburzenia zachowania u młodzieży (zachowania agresywno-buntownicze, nasilone zachowania opozycyjne, itp.),
- zaburzenia lękowe (lęk uogólniony, napady lęku panicznego, lęki społeczne, itp.),
- zaburzenia nerwicowe (kompulsje, obsesje, zaburzenia psychosomatyczne, hipohondryczne, itp.),
- obniżenie nastroju, stany depresyjne, poczucie braku satysfakcji z życia,
- zaburzenia osobowości (borderline, narcystyczne, histeryczne, itp.),
- zaburzenia jedzenia (anorexia, bulimia),
- szeroko rozumiane trudności w relacjach z innymi osobami,
- dla osób, które chcą poprawić jakość swojego życia lub/i lepiej zrozumieć siebie.
„Krok w psychoterapię nie jest krokiem łatwym i jeśli się na niego zdecydujesz,
to w naturalny sposób wejdziesz do gabinetu pod jedną ręką z lękiem, a pod drugą z odwagą”
Gabinet Psychoterapii Adam Zajączkowski
ul. Mickiewicza 33/80,
60-837 Poznań
Gabinet Psychoterapii Adam Zajączkowski © 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.