Psychoterapia młodzieży (od 12 r.ż.):
Okres dojrzewania jest okresem przejściowym pomiędzy dzieciństwem, a dorosłością. Oznacza to, że jest to czas w życiu młodego człowieka, w którym zachodzą zmiany na poziomie biologicznym – przyśpiesza rozwój fizyczny. Na poziomie społecznym – dorastająca osoba zaczyna wchodzić w nowe, dojrzalsze, ale i trudniejsze role społeczne. Na poziomie psychologicznym, tzn. pojawiają się nowe potrzeby (potrzeba niezależności, samodzielnego podejmowania decyzji, przynależności do grupy rówieśniczej, akceptacji ze strony innych, potrzeba większej autonomii, itp.). W życiu nastolatka zaczynają pojawiać wewnętrzne konflikty i sprzeczności, które nie zawsze da się pogodzić i rozwiązać w prosty sposób. Jest to okres, w którym młody człowiek może czuć się wewnętrznie rozdarty. Nasilają się także wtedy i konflikty z rodzicami. Pojawia się potrzeba poszukiwania własnej tożsamości, co może być przyczyną narastających problemów psychicznych. Proces dojrzewania, jeśli nie przebiega prawidłowo może mieć daleko idące następstwa i może wtedy wymagać specjalistycznej pomocy psychologicznej.
Psychoterapia młodzieży jest skierowana do młodych osób które doświadczają:
- trudności w sferze emocjonalnej i społecznej (impulsywność, agresja, nieśmiałość, poczucie odrzucenia, wewnętrzny niepokój, itp.)
- dużej chwiejności emocjonalnej,
- częstej zmiana nastrojów, obniżonego nastroju czy depresji,
- trudności w relacjach w grupie rówieśniczej (odrzucenie, pierwszy, zawód miłosny, izolowanie się od innych, agresja)
- zaburzeń jedzenia (anorexia, bulimia),
- samookaleczeń, myśli czy prób samobójczych,
- trudności w nauce (strach przed oceną, lęk przed chodzeniem do szkoły, niepowodzenia w nauce, itd.)
- zaburzeń zachowania (zachowania agresywne i antyspołeczne).
Psychoterapia młodzieży jest prowadzona we współpracy z rodzicami. Sesje odbywają się tylko z nastolatkiem. Rodzice uczestniczą w sesjach, gdy jest taka potrzeba. Raz na jakiś czas odbywają się spotkania wyłącznie z rodzicami w trakcie, których przekazywane są, np.; wskazówki wychowawcze. Natomiast to, co mówi nastolatek na sesjach jest objęte tajemnica zawodową.
Zobacz: psychoterapia indywidualna, psychoterapia zaburzeń osobowości
Gabinet Psychoterapii Adam Zajączkowski
ul. Mickiewicza 33/80,
60-837 Poznań
Gabinet Psychoterapii Adam Zajączkowski © 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.